LM2670SD-3.3
Mfr.Part #
LM2670SD-3.3
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 14VSON
Stock
584
In Stock :
584
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Output Current :
3A
1
Efficiency :
86 %
Min Output Voltage :
3.3V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
4.2mA
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input (Min) :
8V
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Length :
6mm
Terminal Pitch :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
14
Package / Case :
14-VDFN Exposed Pad
Base Part Number :
LM2670
Terminal Position :
Dual
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Voltage-Nom :
12V
VOLTAGE-MODE
Number of Pins :
14
Operating Supply Voltage :
40V
Frequency - Switching :
260kHz
Width :
5mm
Buck
Datasheets
LM2670SD-3.3
Texas Instruments LM2670SD-3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2670SD-3.3 Overview
LM2670SD-3.3 Features
The LM2670SD-3.3 offers a range of features that make it a top choice for power supply design. It supports a 3.3V fixed output voltage and can deliver up to 3A of output current. The IC achieves excellent efficiency, which helps in reducing the thermal footprint and improving system reliability. Its switch frequency is optimized for a balance between efficiency and external component size, thus providing flexibility in designing power supply circuits. Furthermore, with its built-in thermal shutdown and current limit protection, it enhances the safety and durability of your applications.
LM2670SD-3.3 Applications
  • Consumer Electronics: Ideal for powering devices requiring a stable 3.3V supply, such as handheld gadgets, reducing noise and enhancing battery life.