LM2670S-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2670S-12
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Gull wing
Synchronous Rectifier :
No
Min Output Voltage :
12V
Efficiency :
94 %
Mount :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Width :
8.64mm
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Topology :
Buck
Number of Pins :
7
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Lead Free :
Contains Lead
Quiescent Current :
4.2mA
Voltage - Input (Min) :
8V
Base Part Number :
LM2670
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Frequency - Switching :
260kHz
Number of Terminations :
7
Output Type :
FIXED
Function :
Step-Down
Output Voltage :
12V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Supply Voltage :
40V
Terminal Position :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ