LM2651MTCX-3.3
Mfr.Part #
LM2651MTCX-3.3
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16TSSOP
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Max Output Current :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Output Voltage :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
5mm
Output Voltage :
3.3V
Control Mode :
CURRENT-MODE
Operating Supply Voltage :
14V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Step-Down
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
16
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Form :
Gull wing
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Efficiency :
97 %
Switcher Configuration :
Single
Width :
4.4mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
16
Base Part Number :
LM2651
Voltage - Input (Min) :
4V
Input Voltage-Nom :
10V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Frequency - Switching :
300kHz
JESD-609 Code :
e0
Synchronous Rectifier :
yes
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Mount :
Buck
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
LM2651MTCX-3.3
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2651MTCX-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Base Part Number:LM2651, LM2651MTCX-3.3 pinout, LM2651MTCX-3.3 datasheet PDF, LM2651MTCX-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2651MTCX-3.3 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LM2651MTCX-3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2651MTCX-3.3 Overview
The Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2651MTCX-3.3 is a compact, high-efficiency, step-down switching regulator designed to provide a stable 3.3V output from a wider input voltage range. Manufactured by Texas Instruments, this regulator is encapsulated in a 16-TSSOP package, optimizing board space without sacrificing performance. Its design is particularly suitable for applications requiring efficient voltage regulation, reliability, and a high output current of up to 1.5A. This product stands out in the market for its robust construction and versatile features, making it an essential component in power supply design.