LM2650MX-ADJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2650MX-ADJ
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 24SOIC
Stock
985
In Stock :
985
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Pins :
24
Efficiency :
94 %
Terminal Position :
Dual
Input Voltage-Nom :
15V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Max Output Current :
3A
Output Voltage :
16V
Operating Supply Voltage :
18V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Base Part Number :
LM2650
Synchronous Rectifier :
yes
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Topology :
Buck
Output Configuration :
Positive
Width :
7.5mm
Function :
Step-Down
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Frequency - Switching :
90kHz