LM2596SX-3.3
Mfr.Part #
LM2596SX-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Manufacturer :
National Semiconductor
Current - Output :
3A
Frequency - Switching :
150kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Terminal Finish :
Tin
Width :
8.635mm
Input Voltage-Nom :
12V
Number of Outputs :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Input (Min) :
4.5V