LM2596S-3.3
Mfr.Part #
LM2596S-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Step-Down
Thickness :
4.58mm
Max Output Current :
3A
Current - Output :
3A
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Mounting Type :
Surface Mount
Nominal Output Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tube
Efficiency :
73 %
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 day ago)
Frequency :
150kHz
ECCN Code :
EAR99
Max Output Voltage :
3.3V
Width :
8.42mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
10.16mm
Height :
4.83mm
Min Output Voltage :
3.3V
Output Voltage :
3.3V
Positive
Max Supply Voltage :
40V
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Input (Max) :
40V
Base Part Number :
LM2596
Terminal Position :
Single
SWITCHING REGULATOR
Quiescent Current :
5mA
Input Voltage-Nom :
12V
Min Supply Voltage :
4.5V
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Datasheets
LM2596S-3.3
Texas Instruments LM2596S-3.3
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Overview
LM2596S-3.3 Features
  • Efficient Buck Regulator: Provides efficient step-down voltage regulation, converting higher input voltages to a stable 3.3V output.
  • High Current Capability: Capable of handling up to 3A of continuous output current, catering to a wide range of power requirements.
  • Wide Input Voltage Range: Supports input voltages ranging from 4.5V to 40V, offering flexibility in various voltage regulation scenarios.