LM2596S-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2596S-12
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Min Output Voltage :
12V
Input Voltage-Nom :
24V
Number of Terminations :
5
Nominal Output Voltage :
12V
Function :
Step-Down
Frequency :
150kHz
Base Part Number :
LM2596
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
ECCN Code :
EAR99
Max Supply Voltage :
40V
Topology :
Buck
Efficiency :
90 %
Number of Pins :
5
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Synchronous Rectifier :
No
Min Supply Voltage :
4.5V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Voltage :
12V
Current - Output :
3A
Output Configuration :
Positive
Max Output Current :
3A
Number of Outputs :
1
Width :
8.64mm
Output Voltage :
12V
Terminal Form :
Gull wing
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ