LM2595T-12
Mfr.Part #
LM2595T-12
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Voltage - Input (Max) :
40V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage :
12V
Input Voltage-Nom :
25V
Terminal Position :
Zig-Zag
Nominal Output Voltage :
12V
Max Output Current :
1A
Current - Output :
1A
Base Part Number :
LM2595
Number of Pins :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Packaging :
Tube
Frequency :
150kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Operating Supply Voltage :
40V
REACH SVHC :
No SVHC
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Voltage - Input (Min) :
4.5V