LM2595S-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2595S-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 2.6
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Current - Output :
1A
Nominal Output Voltage :
3.3V
Function :
Step-Down
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
SIMPLE SWITCHER®
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage-Nom :
12V
Height :
4.83mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Min Supply Voltage :
4.5V
Terminal Position :
Single
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
4.58mm
Number of Outputs :
1
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Max Output Voltage :
3.3V
Length :
10.16mm
Voltage - Input (Max) :
40V
Lead Free :
Contains Lead
Frequency :
150kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
5
Quiescent Current :
5mA
Output Type :
FIXED
Package / Case :
Base Part Number :
LM2595
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 days ago)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Pins :
5
Topology :
Buck
Efficiency :
78 %
Synchronous Rectifier :
No
Max Supply Voltage :
40V
Max Output Current :
1A
Width :
8.42mm