LM2595S-12
Mfr.Part #
LM2595S-12
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Current - Output :
1A
Topology :
Buck
Quiescent Current :
5mA
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
Thickness :
4.58mm
Mount :
Surface Mount
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Base Part Number :
LM2595
Length :
10.16mm
Output Configuration :
Positive
Height :
4.83mm
Frequency :
150kHz
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Input Voltage-Nom :
25V
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
12V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Input (Max) :
40V
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Supply Voltage :
40V
Max Output Current :
1A
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 days ago)
Width :
8.42mm
Package / Case :
Efficiency :
90 %
Number of Pins :
5
Nominal Output Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
LM2595S-12
Texas Instruments LM2595S-12
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2595S-12] Overview
Introducing the LM2595S-12 from Texas Instruments, a highly efficient and versatile integrated circuit designed to regulate voltage with precision and reliability. This buck regulator IC delivers a stable 12V output at up to 1A, housed in a TO263-5 package for optimal thermal performance and compact design.
LM2595S-12 Features
  • Wide input voltage range for versatile applications
  • High efficiency, up to 92%
  • Fixed 12V output voltage