LM2594N-12
Mfr.Part #
LM2594N-12
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8DIP
Terminal Position :
Dual
Efficiency :
88 %
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.62mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Pitch :
2.54mm
Topology :
Buck
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
40V
Output Voltage :
12V
Mount :
Through Hole
Current - Output :
500mA
Input Voltage-Nom :
12V
Base Part Number :
LM2594
Packaging :
Tube
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Pins :
8
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Nominal Output Voltage :
12V
Frequency :
150kHz
Max Output Current :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
8
Max Output Voltage :
12V
Min Output Voltage :
12V
Max Supply Voltage :
40V
Datasheets
LM2594N-12
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2594N-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Base Part Number:LM2594, Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, LM2594N-12 pinout, LM2594N-12 datasheet PDF, LM2594N-12 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2594N-12 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LM2594N-12
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2594N-12 Overview
The LM2594N-12 from Texas Instruments stands out in the marketplace of Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators. This device is meticulously engineered to convert a higher input voltage into a steady, lower output voltage efficiently. Designed for high performance, the LM2594N-12 ensures minimal loss of power through heat and maximizes the energy delivered to the load. Its ability to offer a stable 12V output at up to 500 mA makes it ideal for a broad range of power regulation applications, ensuring reliability and efficiency. This product is essential for designers looking for robust, efficient, and compact power management solutions.
LM2594N-12 Features
  • Output Voltage Fixed at 12V
  • Maximum Output Current of 500mA