LM2594MX-12
Mfr.Part #
LM2594MX-12
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
LM2594
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
No
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Input Voltage-Nom :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Output Voltage :
12V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
4.9mm
Number of Pins :
8
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Frequency - Switching :
150kHz
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Outputs :
1
Operating Supply Voltage :
40V