LM2594M-12
Mfr.Part #
LM2594M-12
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 1.4
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Min Output Voltage :
12V
Topology :
Buck
Voltage - Input (Min) :
4.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
8
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Nominal Output Voltage :
12V
Output Voltage :
12V
Voltage - Input (Max) :
40V
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
8
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
40V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Efficiency :
88 %
Width :
3.9mm
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Input Voltage-Nom :
12V
Frequency - Switching :
150kHz
Length :
4.9mm
Max Output Current :
500mA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Step-Down
Synchronous Rectifier :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Base Part Number :
LM2594
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Position :
Dual
Datasheets
LM2594M-12
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2594M-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:LM2594, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, LM2594M-12 pinout, LM2594M-12 datasheet PDF, LM2594M-12 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2594M-12 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LM2594M-12
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2594M-12 Overview
LM2594M-12 Features
  • Adjustable Output Voltage Range from 1.23V to 37V
  • 3.0A Output Current Capability
  • 52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
  • Thermal Shutdown and Current Limit Protection
  • High Efficiency up to 77% at 3A Load