LM2590HVSX-3.3
Mfr.Part #
LM2590HVSX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-7
Manufacturer :
Texas Instruments
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Outputs :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage :
3.3V
SIMPLE SWITCHER®
Min Output Voltage :
3.3V
Frequency - Switching :
150kHz
Input Voltage-Nom :
12V
Base Part Number :
LM2590
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Operating Supply Voltage :
60V
Number of Terminations :
7
Width :
8.635mm
Package / Case :
Number of Pins :
7
Surface Mount
Height Seated (Max) :
4.8mm