LM2590HVS-3.3/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2590HVS-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
LM2590HV SIMPLE SWITCHER POWER C
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
7
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Efficiency :
77 %
Synchronous Rectifier :
No
Number of Outputs :
1
Operating Supply Voltage :
60V
Pbfree Code :
yes
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Frequency - Switching :
150kHz
Min Output Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Topology :
Buck
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Input Voltage-Nom :
12V
Output Type :
FIXED
Thickness :
4.44mm
Quiescent Current :
5mA
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Length :
10.1mm
Output Voltage :
3.3V
Max Output Voltage :
3.3V
Output Configuration :
Positive
Function :
Step-Down
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Min Supply Voltage :
4.5V
Package / Case :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
7
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
LM2590
Height :
4.65mm
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Output Current :
1A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Width :
8.89mm
Texas Instruments LM2590HVS-3.3/NOPB
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2590HVS-3.3/NOPB Overview
LM2590HVS-3.3/NOPB Features
  • Wide Input Voltage Range: The LM2590HVS-3.3/NOPB supports input voltages ranging from 4.5V to 60V, making it suitable for a variety of applications.