LM2590HVS-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2590HVS-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 3A,
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
LM2590
Pbfree Code :
No
Width :
8.635mm
Terminal Position :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
JESD-609 Code :
e0
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Height Seated (Max) :
4.8mm
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
1A
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Supply Voltage :
60V
Frequency - Switching :
150kHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Synchronous Rectifier :
No
Number of Terminations :
7
Output Type :
FIXED
Input Voltage-Nom :
12V
Function :
Step-Down
Min Output Voltage :
3.3V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Topology :
Buck
Number of Pins :
7
Datasheets
LM2590HVS-3.3
National Semiconductor LM2590HVS-3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2590HVS-3.3 Overview
The National Semiconductor LM2590HVS-3.3 is a state-of-the-art switching voltage regulator, expertly crafted to manage power with high efficiency and reliability. Designed for high-performance applications, this component ensures a stable and consistent 3.3V output while handling up to 3A of load current. Its robust design features include a wide input voltage range, making it an ideal choice for environments with fluctuating power supplies. The LM2590HVS-3.3 integrates advanced thermal management capabilities, providing enhanced operational stability and extending the lifespan of both the regulator and the systems it supports.
LM2590HVS-3.3 Features
  • High-efficiency voltage mode operation
  • Handles up to 3A output current