LM2587S-12
Mfr.Part #
LM2587S-12
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG MULT CONFG 12V 5A TO263
Output Voltage :
12V
Voltage - Input (Min) :
4V
Number of Pins :
5
Package / Case :
Base Part Number :
LM2587
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Input Voltage-Nom :
5V
Current - Output :
5A Switch
Packaging :
Tube
Boost, Flyback, Forward Converter
Frequency - Switching :
100kHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Operating Supply Voltage :
40V
Width :
8.64mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Quiescent Current :
11mA
Synchronous Rectifier :
No
Efficiency :
90 %