LM2585SX-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2585SX-12
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO263
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Width :
8.64mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Output Type :
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Current :
3A
Output Voltage :
12V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
4.8mm
Number of Terminations :
5
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
5
Topology :
Boost, Flyback, Forward Converter
Current - Output :
3A Switch
Input Voltage-Nom :
5V
Terminal Position :
Single
Operating Supply Voltage :
40V
JESD-609 Code :
e0
Synchronous Rectifier :
No
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Output Configuration :
Positive
Voltage - Input (Min) :
4V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Frequency - Switching :
100kHz
Quiescent Current :
11mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Control Mode :
CURRENT-MODE
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
LM2585
Function :
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Datasheets
LM2585SX-12
Texas Instruments LM2585SX-12
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2585SX-12 Overview
The Texas Instruments LM2585SX-12, a robust and efficient DC DC switching regulator, is engineered to deliver high performance in power management applications. This device simplifies the design of switch-mode power supplies by integrating a fixed-frequency oscillator and a 3A switch. Its ability to convert a broad input voltage range to a stable 12V output makes it an ideal choice for diverse electronic setups. With its compact TO263 package, the LM2585SX-12 meets the rigorous demands of high-efficiency, space-constrained applications. Utilizing this Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2585SX-12 ensures reliable power delivery and operational efficiency in a variety of power regulation scenarios.
LM2585SX-12 Features
  • Adjustable output voltage from 1.23V to 57V for versatile application use.
  • Integrated 3A NPN switch allows for high-efficiency power conversion.
  • 52 kHz fixed frequency internal oscillator that minimizes external component count.
  • Wide input voltage range from 4V to 40V, accommodating varying power supplies and transient voltage spikes.