LM2576T-15
Mfr.Part #
LM2576T-15
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-220-5
Description
IC REG BUCK 15V 3A TO220-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Function :
Step-Down
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Voltage :
40V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Input Voltage-Nom :
30V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Halogen Free :
Halogen Free
Package / Case :
TO-220-5
Voltage - Input (Min) :
7V
Output Configuration :
Positive or Negative
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Switching :
52kHz
Min Output Voltage :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
88 %
Pbfree Code :
yes
Width :
4.572mm
Height :
15.57mm
Published :
Max Output Voltage :
37V
Terminal Position :
Single
Length :
10.54mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Output Current :
3A
Voltage - Input (Max) :
40V
Output Voltage :
15V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ