LM2576T-12/LF03
Mfr.Part #
LM2576T-12/LF03
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Input Voltage-Nom :
25V
Output Configuration :
Positive
Length :
14.986mm
Efficiency :
88 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Input (Min) :
4V
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Thickness :
4.572mm
5
Quiescent Current :
5mA
Frequency - Switching :
52kHz
Operating Supply Voltage :
40V
Terminal Position :
Zig-Zag
Width :
10.16mm
Base Part Number :
LM2576
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage :
12V
Voltage - Input (Max) :
40V
Height :
4.7mm
Max Output Current :
3A