LM1001-9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM1001-9R
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 50W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Approval Agency :
cCSAus, CE
Voltage - Input :
85V~264VAC
Operating Temperature :
-40°C~71°C With Derating
Voltage - Isolation :
4kV
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Current - Output (Max) :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
50W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
73%
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Size / Dimension :
6.60Lx4.37W x 1.54 H 168.0mmx111.0mmx39.0mm
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 1 :
5.1V
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
Melcher M (50W)
Datasheets
LM1001-9R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH