LLM31MR71C105MA01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLM31MR71C105MA01L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Height :
1.15mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Feature :
Low ESL (Multi-Terminal)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
1.143mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
LLM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1μF
Dielectric Material :
Ceramic
Murata Electronics LLM31MR71C105MA01L
LLM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Multi-Terminal) Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
LLM31MR71C105MA01L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
LLM31MR71C105MA01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V