LLL315R71A474MA11K
Mfr.Part #
LLL315R71A474MA11K
Package / Case
0612 (1632 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0612
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
10V
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
0.47µF
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
500μm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Thickness :
500μm
Package / Case :
0612 (1632 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
yes
Series :
LLL
Applications :
Bypass, Decoupling
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics LLL315R71A474MA11K
LLL 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)