LLL216R71C104MA01K
Mfr.Part #
LLL216R71C104MA01K
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
711.2μm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2mm
Capacitance :
100nF
Tolerance :
20%
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Length :
1.25mm
Height :
600μm
yes
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
Depth :
2mm
Number of Terminations :
2
Murata Electronics LLL216R71C104MA01K
100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0508