LLDND4040MKT6R8MM
Mfr.Part #
LLDND4040MKT6R8MM
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 230MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
1.9A
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Datasheets
LLDND4040MKT6R8MM
TAIYO YUDEN LLDND4040MKT6R8MM
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD