LLCNA2012KKT1R0MA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLCNA2012KKT1R0MA
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 2.4A 90 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Fixed Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Material - Core :
Metal
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS :
Details
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps) :
2.1 A
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
LLCN
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Product :
Power Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance :
1 µH
Current - Saturation (Isat) :
3.6A
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Type :
Multilayer
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Brand :
Datasheets
LLCNA2012KKT1R0MA
TAIYO YUDEN LLCNA2012KKT1R0MA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD