LKT1AF-24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKT1AF-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Termination :
PC Pin
Coil Power :
250mW
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Release Time :
5ms
Operate Time :
15ms
Coil Current :
10.4mA
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Current Rating :
8A
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Series :
LK-T
Must Release Voltage :
2.4VDC
Pbfree Code :
yes
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
HIGH SENSITIVITY, UL APPROVED, VDE APPROVED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
4
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Weight :
12g
Published :
2005
Number of Elements :
1
On-State Current-Max :
8A
Coil Resistance :
2.3kOhm
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Coil Voltage :
24VDC
Packaging :
Tray
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Termination Style :
PC Pin
Switching Voltage :
277VAC -Max