LKQ1AF-24V-TV8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKQ1AF-24V-TV8
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GENERAL PURPOSE
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
On-State Current-Max :
8A
Coil Resistance :
2.304kOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
IP54
Coil Current :
10.4mA
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Max Operating Temperature :
70°C
Additional Feature :
HIGH SENSITIVITY, UL APPROVED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Current :
8A
Number of Pins :
4
Max Current Rating :
8A
Number of Elements :
1
Throw Configuration :
SPST
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Coil Voltage (DC) :
24V