LK21251R2M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LK21251R2M-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 80MA 350MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.2μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.45mm
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Core Material :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Series :
LK
Halogen Free :
Halogen Free
Max DC Current :
80mA
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
80mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Special Feature :
MULTI LAYER
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
Tape, Paper
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Type :
Multilayer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Q @ Freq :
45 @ 10MHz
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Test Frequency :
10MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Tolerance :
±20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
LK21251R2M-T
TAIYO YUDEN LK21251R2M-T
LK21251R2M-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD