LJTPQ00RT-25-37SA-014
Mfr.Part #
LJTPQ00RT-25-37SA-014
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Orientation :
A
Published :
Depth :
46.02mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
37
REACH SVHC :
No SVHC
Unshielded
Length :
32.35mm
Olive Drab Cadmium over Nickel
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJTPQ00RT-25-37SA-014 Overview
LJTPQ00RT-25-37SA-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTPQ00RT-25-37SA-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTPQ00RT-25-37SA-014 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER