LJTPQ00RT-21-41P
Mfr.Part #
LJTPQ00RT-21-41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Receptacle
Length :
32.35mm
Crimp
Radiation Hardening :
No
Published :
2006
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
21-41
COPPER ALLOY
Mount :
Wall
Filter Feature :
Depth :
39.67mm
Pbfree Code :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
LJTPQ00RT-21-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTPQ00RT-21-41P Overview
LJTPQ00RT-21-41P Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTPQ00RT-21-41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTPQ00RT-21-41P Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER