LJTPQ00RT-21-11P-014
Mfr.Part #
LJTPQ00RT-21-11P-014
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Olive Drab
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Receptacle
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251415-12H
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Unshielded
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
21-11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Empty Shell :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Published :
2006
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mount :
Wall
Panel Mount
Filter Feature :
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTPQ00RT-21-11P-014 Overview
LJTPQ00RT-21-11P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTPQ00RT-21-11P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTPQ00RT-21-11P-014 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER