LJTPQ00RE-23-53P-014
Mfr.Part #
LJTPQ00RE-23-53P-014
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
23-53
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTPQ00RE-23-53P-014 Overview
LJTPQ00RE-23-53P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTPQ00RE-23-53P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTPQ00RE-23-53P-014 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER