LJTPQ00RE-19-11P-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJTPQ00RE-19-11P-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Published :
2006
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Depth :
36.52mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
19-11
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Length :
32.33mm
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTPQ00RE-19-11P-014 Overview
LJTPQ00RE-19-11P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTPQ00RE-19-11P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTPQ00RE-19-11P-014 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER