LJTP02RE-25-61S-014
Mfr.Part #
LJTP02RE-25-61S-014
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
61
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Flange
Mount :
Box
Unshielded
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTP02RE-25-61S-014 Overview
LJTP02RE-25-61S-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTP02RE-25-61S-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTP02RE-25-61S-014 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER