LJTP02RE-25-61P-014
Mfr.Part #
LJTP02RE-25-61P-014
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
61
Color :
Olive Drab
Panel Mount
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTP02RE-25-61P-014 Overview
LJTP02RE-25-61P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTP02RE-25-61P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTP02RE-25-61P-014 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER