LJTP02RE-21-11P-023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJTP02RE-21-11P-023
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
11
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJTP02RE-21-11P-023 Overview
LJTP02RE-21-11P-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJTP02RE-21-11P-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJTP02RE-21-11P-023 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER