LJ6004D8RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJ6004D8RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC 4A 600V TO-252 D-PAK
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JESD-609 Code :
e3
Series :
LJxx04xx
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Off State :
600V
Configuration :
Single
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
40A 48A
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ