LIC01-215H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LIC01-215H
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
IC LIGHT IGNITION CIRCUIT I-PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - DIACs, SIDACs
Package / Case :
Series :
ASD™
Voltage - Breakover :
215V~255V
Max Output Current :
1.2A
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
180V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Peak Output :
1.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-20°C~125°C TJ
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Hold Current :
50mA
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Breakover :
500μA
Base Part Number :
LIC01
Number of Terminations :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Pin Count :
Datasheets
LIC01-215H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
    DIAC 35-45V 2A DO35
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
  • Littelfuse
    SIDAC 240-280V 1A DO214