LHLC10TB562J
Mfr.Part #
LHLC10TB562J
Description
FIXED IND 5.6MH 210MA 9 OHM TH
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.21A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
410kHz
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Tolerance :
±5%
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
DC Resistance (DCR) :
9Ohm Max
Lead Diameter :
0.6 mm
Test Frequency :
0.252MHz
Lead Spacing :
5mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Lead Length :
5mm
Current Rating (Amps) :
210mA
Q @ Freq :
50 @ 252kHz
Inductance :
5.6mH
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Datasheets
LHLC10TB562J
LHLC10TB562J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD