LHLC10TB472J
Mfr.Part #
LHLC10TB472J
Description
FIXED IND 4.7MH 240MA 7.1 OHM TH
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
490kHz
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Spacing :
5mm
HTS Code :
Test Frequency :
0.252MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
DC Resistance (DCR) :
7.1Ohm Max
Tolerance :
±5%
Rated Current-Max :
0.24A
Lead Length :
5mm
Current Rating (Amps) :
240mA
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
0.6 mm
Inductance :
4.7mH
Q @ Freq :
50 @ 252kHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
LHLC10TB472J
LHLC10TB472J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD