LHLC10TB271K
Mfr.Part #
LHLC10TB271K
Description
FIXED IND 270UH 900MA 500MOHM TH
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
HTS Code :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Lead Spacing :
5mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
2.1MHz
Test Frequency :
0.796MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Length :
5mm
Current Rating (Amps) :
900mA
Inductance :
270μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Current-Max :
0.9A
Datasheets
LHLC10TB271K
LHLC10TB271K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD