LHLC10TB181K
Mfr.Part #
LHLC10TB181K
Description
FIXED IND 180UH 1A 400 MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Current Rating (Amps) :
1A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Lead Spacing :
5mm
Test Frequency :
0.796MHz
Inductance :
180μH
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Lead Diameter :
0.6 mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Packing Method :
Ammo Pack
Frequency - Self Resonant :
2.6MHz
Rated Current-Max :
1A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Length :
5mm
Datasheets
LHLC10TB181K
LHLC10TB181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD