LHLC10TB150K
Mfr.Part #
LHLC10TB150K
Description
FIXED IND 15UH 3.2A 42 MOHM TH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
90
DC Resistance (DCR) :
42mOhm Max
Lead Spacing :
5mm
Q @ Freq :
90 @ 2.52MHz
Rated Current-Max :
3.2A
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Diameter :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Inductance :
15μH
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Length :
5mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
2.52MHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Current Rating (Amps) :
3.2A
Datasheets
LHLC10TB150K
LHLC10TB150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD