LHLC10NB8R2M
Mfr.Part #
LHLC10NB8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 3.9A 31 MOHM TH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant :
24MHz
HTS Code :
Packing Method :
Bulk
Rated Current-Max :
3.9A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Test Frequency :
7.96MHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Inductance :
8.2μH
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
DC Resistance (DCR) :
31mOhm Max
Lead Length :
5mm
Lead Spacing :
5mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Current Rating (Amps) :
3.9A
Datasheets
LHLC10NB8R2M
LHLC10NB8R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD