LHLC10NB3R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHLC10NB3R3M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 5A 19 MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant :
46MHz
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
5mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Bulk
Tolerance :
±20%
Shielding :
Unshielded
Lead Length :
5mm
Current Rating (Amps) :
5A
Series :
LH, LC Type
Test Frequency :
7.96MHz
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Rated Current-Max :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
3.3μH
DC Resistance (DCR) :
19mOhm Max
Lead Diameter :
0.6 mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Datasheets
LHLC10NB3R3M
LHLC10NB3R3M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD