LHLC10NB150K
Mfr.Part #
LHLC10NB150K
Description
FIXED IND 15UH 3.2A 42 MOHM TH
Q @ Freq :
90 @ 2.52MHz
Current Rating (Amps) :
3.2A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
5mm
Test Frequency :
2.52MHz
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
90
Lead Length :
5mm
Rated Current-Max :
3.2A
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Inductance :
15μH
DC Resistance (DCR) :
42mOhm Max
Lead Diameter :
0.6 mm
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Datasheets
LHLC10NB150K
LHLC10NB150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD