LHLC10NB124J
Mfr.Part #
LHLC10NB124J
Description
FIXED IND 120MH 37MA 260 OHM TH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
70kHz
Rated Current-Max :
0.037A
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Q @ Freq :
30 @ 25.2kHz
Lead Diameter :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Test Frequency :
0.001MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.0252 MHZ
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current Rating (Amps) :
37mA
Tolerance :
±5%
Inductance :
120mH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
260Ohm Max
Lead Length :
5mm
Lead Spacing :
5mm
Datasheets
LHLC10NB124J
LHLC10NB124J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD