LHLC10NB104J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHLC10NB104J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100MH 38MA 240 OHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
85kHz
Test Frequency :
0.001MHz
Lead Diameter :
0.6 mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Spacing :
5mm
DC Resistance (DCR) :
240Ohm Max
Number of Terminations :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
38mA
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Lead Length :
5mm
Rated Current-Max :
0.038A
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Series :
LH, LC Type
Inductance :
100mH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packing Method :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
30 @ 25.2kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
Tubular
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.0252 MHZ
Shielding :
Unshielded
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
LHLC10NB104J
LHLC10NB104J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD