LHLC08TB470K
Mfr.Part #
LHLC08TB470K
Description
FIXED IND 47UH 1.5A 150 MOHM TH
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Rated Current-Max :
1.5A
Lead Spacing :
5mm
Current Rating (Amps) :
1.5A
Inductance :
47μH
Lead Length :
5mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
8.2MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Packaging :
Tape and Box (TB)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Test Frequency :
2.52MHz
Datasheets
LHLC08TB470K
LHLC08TB470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD